Wielu z nich ogrzewa domy drewnem i węglem co sprawia, że muszą dokonać zakupu odpowiedniej ilości drewna i węgla na opał.
Koszty związane z takim zakupem mogą być różne w zależności od tego, ile materiału grzewczego pozostało w kotłowni po ostatniej zimie.
Oprócz dużych kawałków drzewa właściciele domów starają się o posiadanie niewielkich trzasek, które będą wykorzystywane w czasie rozpalania pieca.
Zdarza się także, że domownicy przez cały rok zbierają różne gazety i papiery oraz tektury, które potem są wykorzystywane w okresie zimowym.Grzejniki radiatorowe Grzejniki radiatorowe są obecnie wypierane przez grzejniki konwekcyjne.
Radiator ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną, wykonywaną przez wyprofilowanie, wytłoczenie lub przyspawanie pasów blachy do rury w której płynie czynnik grzejący. Wady i zalety, porównanie z konwekcyjnymi: zajmują większą powierzchnię ściany, pomieszczenie jest ogrzane równomierniej, łatwiej uzyskać wyższe temperatury w dolnej części pomieszczenia, słabo wymuszają obieg powietrza w pomieszczeniu, większa część ciepła jest odprowadzana przez promieniowanie cieplne. Promienniki energii cieplnej Bardzo cenione jako źródło ciepła w wysokich pomieszczeniach z uwagi na bezpośrednie ogrzewanie ciał stałych przez promieniowanie podczerwone, a nie przez powietrze, które dopiero wtórnie jest ogrzewane przez ciała stałe, dzięki czemu ciepło ukierunkowane jest do dolnej partii wysokiego obiektu.
Systemy grzewcze oparte na promiennikach charakteryzują się minimalną bezwładnością, szczególnie oparte na promiennikach gazowych i elektrycznych. Promienniki obecnie należą do najchętniej stosowanych urządzeń grzewczych stosowanych w dużych obiektach przemysłowych, logistycznych i sportowych. Wady i zalety: Zalety: niższe koszty eksploatacji systemu przy tym samym komforcie cieplnym możliwość stosowania pełnej automatyki sterującej układ zdecentralizowany przy większych obiektach możliwość ogrzewania strefowego kontrola komfortu termicznego całej powierzchni ogrzewanej Wady: zależne od rodzaju promienników (gazowe, elektryczne, wodne) Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/OgrzewanieRuch ciepła wymiennikach Istnieją trzy mechanizmy przenoszenia ciepła: przewodzenie - ruch ciepła bez ruchu masy (np.przez ściankę wymiennika) konwekcja - ruch ciepła z jednoczesnym ruchem masy (np.