Silnik spalinowy tłokowy ? silnik cieplny o spalaniu wewnętrznym, w którym energia eksplozji spalanego paliwa zamieniana jest w energię mechaniczną1.
Spalanie mieszanki odbywa się w komorze spalania.
Skonstruowanie pierwszego spalinowego silnika tłokowego datuje się na 1860 rok, jego konstruktorem był Étienne Lenoir1. Klasyfikacja silników spalinowych tłokowych Ze względu na sposób zapłonu, który także decyduje o rodzaju użytego paliwa silniki spalinowe dzielą się na1: silniki o zapłonie iskrowym, znane także jako silniki benzynowe (dawniej zwane silnikami gaźnikowymi) silniki o zapłonie samoczynnym znane także jako silniki wysokoprężne lub silniki Diesla Ze względu na rodzaj ruchu organu roboczego silniki spalinowe dzielą się na: silniki z tłokiem posuwisto-zwrotnym (w tym silnik rotacyjny) silniki z tłokiem obrotowym (silnik Wankla) Ze względu na układ cylindrów silniki spalinowe dzielą się na: silniki rzędowe silniki o przeciwległych cylindrach (silniki przeciwbieżne ? silnik bokser), układ nazywany też przeciwsobnym silniki wielorzędowe, w tym silniki widlaste (w układzie V lub dwurzędowym) oraz silniki w układzie W (lub trzyrzędowym) silniki gwiazdowe Ze względu na liczbę suwów w cyklu roboczym silniki spalinowe dzielą się na1: silniki dwusuwowe silniki czterosuwowe Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_spalinowy_t%C5%82okowyNapęd Napęd samochodu stanowi silnik.
Produkowane są również samochody wyposażone jedynie w silnik elektryczny, czyli samochody elektryczne.
Innym rodzajem napędu stosowanym w samochodzie jest napęd hybrydowy, będący połączeniem silnika spalinowego i silnika elektrycznego. Źródło energii Niezbędnym elementem samochodu jest źródło energii, wymagane przez silnik do jego działania. W przypadku zastosowania silnika spalinowego źródłem energii może być: paliwo ciekłe, np.CNG. W przypadku zastosowania silnika elektrycznego źródłem energii może być: akumulator elektryczny, superkondensator grafenowy1, ogniwo paliwowe. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Samoch%C3%B3d.